poznawaj język angielski na kursie w Chorwacji

Europass Florence
Split

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participant is introduced to a set of practical exercises and a legal framework that they can use in their classroom to create a more inclusive atmosphere, e. g. by fostering respect and creating a dynamic environment. This course will give the participants tools and resources on how to successfully navigate an intercultural classroom and how to work with people of different backgrounds. With creative workshops, participants will build resilient classrooms that foster respect and give students not only a place to learn but also a place to thrive.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Culture and identity
2) Tuesday – Intercultural communication and stereotypes
3) Wednesday – Building teachers’ capacities related to anti-discrimination and equality
4) Thursday – Building teachers’ competencies with storytelling
5) Friday – Raising awareness and respect for an inclusive classroom

*** SATURDAY *** – Course closure and cultural activities

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

choose course option:

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.