Walencja - kurs języka angielskiego

How to Use Tablets, Educational Apps and Social Media in your Classroom – EPW-NT2
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participant discover new ways to incorporate technology into their lessons. To accomplish this, they learn how to use software, platforms, and apps to communicate, manage groups, and foster collaboration. The participant develope an appreciation for the advantages that come with the responsible use of technology, as it improves communication between teachers and students, besides enhancing engagement by making their classes effective and enjoyable.

REQUIREMENTS:
Suggested computer proficiency: Intermediate.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday - Course introduction and technology in the classroom
2) Tuesday – Integrating technology in lessons
3) Wednesday – Understanding social media platforms
4) Thursday – How to use Educational Apps
5) Friday – Importance of communication

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – The technology revolution
7) Tuesday – Digital culture
8) Wednesday – Using social media
9) Thursday – Teaching with videos
10) Friday – Social media platforms

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided walks, museum visits, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

Jardines del Turia, El Micalet, Fallas, La Lonja de la Seda, El Carmen, Plaza de toros *, Cabañal, Museo de bellas artes y jardines de monforte, Cac museo fallero

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.