poznawanie języka angielskiego w Irlandii - Dublin

The Creative Classroom: Tools and Tips for Language Teachers (English or other Languages) – EPD-T
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participant learn how to enrich their teaching through the incorporation of CLT methods and task-based learning, and through the use of authentic materials. They discover new ways to tailor their teaching according to the needs of their students and with regard to current language teaching approaches. They also gain crucial knowledge on ICT in education in order to implement technology in their classroom, besides discovering an array of ideas on how to apply new teaching strategies to boost high-order skills in students.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction and setting goals; Teacher (and Student) Responsibilities
2) Tuesday – Classroom communication
3) Wednesday – Incorporating materials
4) Thursday – CBI and CLIL in your classroom
5) Friday – Pursuing Professional Development and Peer Observation

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Key Competences in Schools and Learning Styles
7) Tuesday – Creative thinking
8) Wednesday – Online materials
9) Thursday – Work and assessment
10) Friday – Portfolios and online tools and final presentations

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

bowling *, ice scating *

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, international evenings, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

National Museum of Ireland, Mespil Road Food Market, Cliffs of Moher, Phoenix Park, Kilmainham Gaol *, Guinness Storehouse *, Teeling Whiskey Distillery *, Wicklow, Celtic Boyne Valley

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.