poznawaj język angielski na kursie w Hiszpanii

Creativity, Innovation, Motivation and new Teaching Methodologies – EPB-Z2
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants gain crucial knowledge on ICT in education in order to implement technology in their classroom, besides discovering an array of ideas on how to apply new teaching strategies to boost high-order skills in students. They learn about the latest classroom management techniques that encourage discussion and problem-solving. They also become familiar with the concept of a flipped classroom and other teaching methods centered on boosting motivation.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction and Key Competences in Schools and Learning Styles
2) Tuesday – Get creative
3) Wednesday – Online materials
4) Thursday – Work and assessment
5) Friday – Portfolios and online tools

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Classroom management techniques
7) Tuesday – Monitoring and reflection
8) Wednesday – Vision and mission statements
9) Thursday – Motivation
10) Friday – Cooperative learning and course closure

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

city tour/walk, country walk/trekking, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, guided walks, pub and restaurant evenings, sightseeng

Gracia Barrio, La Pedrera, Casa Amatller, Poble Espanyol, Casa Batlló, Aquarium, Montjüic Castle, Picasso Museum, Park Güell

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.