poznawanie języka angielskiego w Irlandii - Dublin

CLIL for Teachers in Practice: Focus on Ireland – EPD-CLI2
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participant develop their fluency and accuracy in the English language, therefore gaining more confidence in both speaking and writing. Moreover, they acquire an understanding of CLIL methodology, alongside discovering an array of resources, materials, and strategies for lesson planning. Additionaly, the participant is introduced to a multidisciplinary approach to CLIL resources and aids for the preparation of materials and interactive content for non-native language learners, all while discovering the people and places that make up the history of Ireland.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction to CLIL
2) Tuesday – CLIL approach
3) Wednesday – Authentic materials
4) Thursday – CLIL in practice
5) Friday – Project presentations

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Getting to know CLIL
7) Tuesday – Museum excursion prep
8) Wednesday – Exploration into CLIL
9) Thursday – Irish writers and artists
10) Friday – Learning Approaches and course closure

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

bowling *, ice scating *

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, international evenings, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

National Museum of Ireland, Mespil Road Food Market, Cliffs of Moher, Phoenix Park, Kilmainham Gaol *, Guinness Storehouse *, Teeling Whiskey Distillery *, Wicklow, Celtic Boyne Valley

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.