poznawanie języka angielskiego w Irlandii - Dublin

Digital Tools and Social Media in your Language Classroom – EPD-NT
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants learn to integrate educational apps and digital tools into their teaching methodology, and became familiar with the latest teaching approaches, in order to be able to foster their students’ engagement and motivation. They acquire the necessary tools to support each of their pupils’ learning styles. Participants also learn how to efficiently use IT and communication technology in their classroom, in particular that of the most popular social media and innovative educational platforms. They acquire crucial knowledge on the safe use of those media and on digital classroom management, and discovered an array of free resources to support their lessons.

REQUIREMENTS:
Suggested computer proficiency: Basic.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday - Course introduction and identifying social technologies
2) Tuesday – Social networks
3) Wednesday – Video platforms
4) Thursday – Presentation tools
5) Friday – Online safety

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Google in the classroom
7) Tuesday – Apps for storytelling
8) Wednesday – Teaching language through art
9) Thursday – Teaching language through music
10) Friday – Teaching language through cinema

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

bowling *, ice scating *

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, international evenings, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

National Museum of Ireland, Mespil Road Food Market, Cliffs of Moher, Phoenix Park, Kilmainham Gaol *, Guinness Storehouse *, Teeling Whiskey Distillery *, Wicklow, Celtic Boyne Valley

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.