poznawanie języka angielskiego w Irlandii - Dublin

21st Century Teaching: Competence-Based Education, Soft-Skills and Creativity – EPD-Z
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants discover how to create a student-centered learning environment sustaining autonomy and cooperation, besides learning to facilitate skills such as critical thinking and problem-solving, among others. Participants also gain crucial knowledge on ICT in education in order to implement technology in their classroom, besides discovering an array of ideas on how to apply new teaching strategies to boost high-order skills in students.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction, setting goals and going back to the individual, supporting cooperation and responsibility.
2) Tuesday – Teaching styles
3) Wednesday – How to involve students
4) Thursday – How to evaluate students
5) Friday – Implementing motivation

SATURDAY AND SUNDAY – Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Implementing motivation
7) Tuesday – Creative thinking
8) Wednesday – Online materials
9) Thursday – Portfolios and online tools
10) Friday – Coure evaluation, feedback, discussion

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

bowling *, ice scating *

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, international evenings, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

National Museum of Ireland, Mespil Road Food Market, Cliffs of Moher, Phoenix Park, Kilmainham Gaol *, Guinness Storehouse *, Teeling Whiskey Distillery *, Wicklow, Celtic Boyne Valley

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.