poznawanie języka angielskiego w Irlandii - Dublin

Educational Apps and Audiovisuals in the Classroom – EPD-NT3
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants are introduced to the educational power of audiovisual content, learning techniques for creating, adapting, and exploiting audiovisual resources in order to help their students engage in learning. They are also shown an array of effective devices and softwares for managing said resources confidently and efficiently. They also learn to properly integrate a variety of apps into their curriculum, as well as non-academic settings. They discover the most popular and practical educational apps across a wide range of subjects, and were provided with the tools necessary to properly exploit them as teaching support.

REQUIREMENTS:
Suggested computer proficiency: Intermediate.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction and intro to videos
2) Tuesday – Video platforms
3) Wednesday – Video recording
4) Thursday – Video editing
5) Friday – Open software to implement teaching techniques

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday – Technology in the classroom
7) Tuesday – Internet security and privacy settings
8) Wednesday – Making lessons interactive
9) Thursday – Game-based learning
10) Friday – Different ways of learning (with apps) and course closure

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

bowling *, ice scating *

city tour/walk, cultural activities, guided city tours, guided museum tours, international evenings, orientation tour, pub and restaurant evenings, sightseeng

National Museum of Ireland, Mespil Road Food Market, Cliffs of Moher, Phoenix Park, Kilmainham Gaol *, Guinness Storehouse *, Teeling Whiskey Distillery *, Wicklow, Celtic Boyne Valley

* zajęcia dodatkowo płatne

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.