Florencja - fascynujące miasto do uczenia się języka włoskiego

Web Solutions and Educational Apps in the Classroom – EPF-NT4
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants gain crucial knowledge on the use of ICT for educational purposes, with a focus on tools such as Edmodo, Quizzes, and others. Thanks to the acquired techniques, they will be able to boost student engagement during the lessons, thus promoting long-lasting retention of knowledge. Participant also learn to properly integrate a variety of apps into their curriculum, as well as non-academic settings. They discover the most popular and practical educational apps across a wide range of subjects, and are provided with the tools necessary to properly exploit them as teaching support.

REQUIREMENTS:
Suggested computer proficiency: Intermediate.

SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday – Course introduction, setting goals and discussion about ICT tools in the classroom
2) Tuesday – Web communicating
3) Wednesday – Google
4) Thursday – Useful online teaching material
5) Friday – Online quizzes

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday –Technology in the classroom
7) Tuesday – Being safe online
8) Wednesday – Making lessons interactive
9) Thursday – Games-based learning
10) Friday – Different ways of learning

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

cycling *, mountain biking *, tennis *, tango milonga *

art and craft workshops, bicycle tours *, boat cruises *, city tour/walk, cooking lessons *, country walk/trekking, guided city tours, guided museum tours *, guided walks, joga, museum visits *, orientation tour, walking tour, hiking tours

Pisa *, Chianti *, Venice *, Cinque Terre *, Museo dell’Opera del Duomo *, Medici Villas *, Uffizi Gallery *, Duomo, Piazzale Michelangelo, Ponte Vecchio, San Gimignano, Siena

* zajęcia dodatkowo płatne

Akredytacje

A.S.I.L.S. (Association of Italian Schools in Italy)Italian Ministry of Education

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.