Florencja - fascynujące miasto do uczenia się języka włoskiego

Life Coaching and Mindfulness for Teachers – EPF-MW
Europass Florence

COURSE DESCRIPTION:
In this course, the participants acquire an understanding of the importance of setting healthy boundaries to cope with overworking, besides learning how to regulate emotions and respond assertively, but appropriately. They also discover how to maximize their strengths in order to minimize hurriedness and time-wasting. The participants also develop an understanding of the positive impact of mindfulness practices on mood, communication and stress levels, besides discovering an array of practices that they can use for themselves and/or introduce to their students.

SAMPLE PROGRAMME;
1) Monday - Course introduction and Setting goals: Being Teacher: are you the teacher you want to be? Swot analysis for teachers.
2) Tuesday - Finding a work/life balance
3) Wednesday - Expressing emotions and opinions
4) Thursday - Preventing stress
5) Friday - Coping with overwork

SATURDAY AND SUNDAY - Excursion and other external cultural activities / Free Days

6) Monday - Intro to mindfulness
7) Tuesday - The science behind mindfulness
8) Wednesday - Introducing mindfulness to students
9) Thursday - Mindfulness and classroom management
10) Friday - Creating a meditation practice

INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.

UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!

W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.

Przykładowe zajęcia dodatkowe:

cycling *, mountain biking *, tennis *, tango milonga *

art and craft workshops, bicycle tours *, boat cruises *, city tour/walk, cooking lessons *, country walk/trekking, guided city tours, guided museum tours *, guided walks, joga, museum visits *, orientation tour, walking tour, hiking tours

Pisa *, Chianti *, Venice *, Cinque Terre *, Museo dell’Opera del Duomo *, Medici Villas *, Uffizi Gallery *, Duomo, Piazzale Michelangelo, Ponte Vecchio, San Gimignano, Siena

* zajęcia dodatkowo płatne

Akredytacje

A.S.I.L.S. (Association of Italian Schools in Italy)Italian Ministry of Education

Uczestnicy kursu

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.